Blog

Piyano Eğitimi

Posted by | admin | 22-03-2014

Erken yaşlarda çocuklara verilen piyano eğitiminin, çocuğun geleceğinde çok önemli değişiklikler sağladığı görülmüştür. Erken yaşta piyano eğitimi almış öğrencilerin, ileriki yaşlarda akademik hayatlarında daha başarılı oldukları gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Erken yaşta piyanoya başlanıldıktan sonra ellerde elastikiyet artar ve kollarla beraber koordinasyonu daha uyumlu hale gelir, bu sayede ileriki yaşlarda koordinasyonun ve elastikliğin verdiği rahatlıkla ve avantajla daha hızlı öğrenebilir, belki de başarılı bir piyanist olarak hayatına devam edebilir.

Piyanoları inceleyecek olursak; 1700'lü yıllarda ilk piyano üretildi, genel olarak piyanolar 88 tuşludur. Keçe ile sarmalanmış tokmak uçlarının tellere vurması ile ses üretilir. Piyanoların alt kısımlarında 2 adet pedal bulunur, bu pedallardan birisi sesi uzatmaya yararken, diğeri de daha yumuşak bir ton elde edip yumuşatmaya yarar. Bu enstrümanı diğer enstrümanlardan ayıran en önemli fark tek başına da dev bir orkestra gibi olmasıdır. Zaten çoğu bestecilerde eserlerini piyanoda bestelerler. Fazıl Say, Hande Dalkılıç, Tuluyhan Uğurlu, İdil Biret ise ülkemizdeki değerli piyanistlerin bir kaçıdır.

Piyano eğitimlerinde önceden hazırlanmış olan program uygulanır ve öğrencinin piyanoya tam anlamıyla hakim olması sağlanır. Piyano eğitiminde, tıpkı diğer eğitimlerde de olduğu gibi yanlış bilgi ve teoriler sonucu alışkanlık haline gelen davranışlar çok zor değiştirilir ve sıkıntının yanı sıra zaman kaybına da sebep olur, bu yüzden yanlış eğitim almamak için, katılmayı düşündüğünüz eğitim kurumunun öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından onaylı olup olmadığını araştırın ve eğitim verecek öğretmen hakkında bilgi sahibi olun, eğitimini ve yeterlilik belgelerini sorun. Unutmamanızda fayda olacağını düşünüyoruz ki yanlış bir eğitim sonucu kazanılan alışkanlıklar, yeni başlayan bir öğrenciye piyanoyu en baştan öğretmekten daha zordur. Bu sebeple öğretmen ve kurum seçiminde titizlik göstermeniz ve araştırmanız tavsiye edilir.

Etiketler: Piyano Eğitimi