Blog

Gitar Hakkında

Posted by | admin | 13-03-2014

Gitarlar ahşaptan üretilen, üzerinde naylon yada çelik teller bulunan chordophone ailesinin bir parçasıdır. Parmaklarla çalınır ve tellerin titreşimi ile içi boş olan gövde sayesinde sesin dışarıya daha yüksek frekanslarda iletilmesi sağlanır. İlk başlarda İspanyol gitarı ismiyle 5 telli olarak kullanılan gitar, daha sonra günümüzde olduğu gibi altı telli kullanılmaya başlanmıştır. 1930'lu yıllarda elektronik sesin işlenebildiği amplifikatör sayesinde pikap iğneleri ve mikrofonlar kullanılarak elektronik gitarlar tanıtıldı. Bu sayede gitarların sesi daha fazla çıkmaya başlamış ve orkestra içerisinde farkını ortaya koymaya başlamıştır. Elektronik gitarların popüler kültür üzerinde halen devam eden derin bir etkisi vardır.

Blues, Flamenko, jazz, metal, punk, reggae, rock, soul ve pop gibi birçok müzik türünün birincil enstrümanı olarak kabul edilir. Caz gruplarında ritim için çok önemli bir değeri vardır ve solo enstrüman olarak ta kullanılır. İlk başlarda normal gitar üzerinde monte edilen elektronik devreler, daha sağlam ve farklılık isteyen bir tasarımla ve yapıyla yeniden üretildi. Halen tüm dünya genelinde farklı elektrik şirketleri tarafından üretilen geniş bir gitar koleksiyonu var. Telli çalgıların en eskisi olan chordophone oyma bir taştan üretilmiştir ve en eski ikonografik temsili olmuştur.

Gitar kelimesi Latince bir soydan olmasına rağmen,modern bir gitar roma enstrümanı soyundan olduğu bilinir. Gitar geçmişi en karışık ve modern gitar tanımına uygun hale gelene kadar birçok şekil değiştirmiştir. Bu kadar çok modifikasyona uğrayan başka bir enstrüman olmamıştır. 19.Yüzyılla birlikte gitar üzerinde birkaç değişikliğe daha gidildi, göğüs kısmındaki ağaç daha ince yapıldı, kapak altına sesin parlaklığını artıran çıtalar yerleştirildi, gövde genişletildi ve eski bir tarihi enstrüman olan gitar son günümüzdeki görünümünü kazandı. Alirio Diaz'ın Türkiye'de konser vermesiyle de ülkemizde Gitar tanınmış oldu.

Etiketler: Gitar Eğitimi