Blog

Enstrüman Seçimi

Posted by | admin | 04-03-2014

Bilindiği üzere enstrüman seçimi oldukça zor bir iştir. Enstrümana yeni başlamış bir kişinin yalnız başına yanında tecrübe sahibi birisi olmadan enstrüman satın alması riskli bir iştir. Çünkü enstrüman seçimi belli düzeyde deneyimli insanlar için bile oldukça zordur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte enstrümanların dış görünü kusursuz görünürken kaliteleri aşağı çekilmektedir. Bu da paranızı sokağa atma olasılığını artırır bilirsiniz.

Enstrümanlar yaylı, nefesli, vurmalı ve elektronik olarak gruplara ayrılır. Her enstrümanın ses kalitesi, teknik donanımı, ve yapımında kullanılan malzemeler farklı olduğu için fiyatları da farklıdır. Fark etmişsinizdir ki kaliteli enstrümanlar ile alt klasmandaki enstrüman fiyatları arasında çok büyük fiyat farkı var. Ekonomik sınıf olarak tabir edilen enstrümanlar çok kısa süre içerisinde kullanılmaz hale gelebilir, garanti kapsamında sayılmaz, sayılsa bile parçaları değişeceği için asla eski performansı bile gösteremeyecektir. Mesela gitarların gövde kısmında kullanılan ağacın cinsi, gitarın kalitesini belirler.

Enstrümanı satın aldıktan sonra ses bozuklukları, akort tutmaması yada kalitesiz ses çıkması gibi problemlerle karşılaşmamanız için kaliteli ve marka ürünleri tercih ediniz. Alacağınız ürünün üreticisinin kaliteli bir üretici olmasına ve problemsiz ürünler ürettiğinden emin olun ve alın. Ancak bu durumda alacağınız ürünün sadece marka olması sebebi ile değerinden çok fazla ücret ödemeniz anlamına da gelmemelidir. Enstrümanın kalitesine göre ödediğiniz ücretinde uygun olması önemlidir.

Etiketler: Enstrüman Seçimi