Blog

Piyanonun Tarihçesi

Posted by | admin | 25-02-2014

Piyanistler yıllarca popüler ve çağdaş müzisyenler olarak anılmıştır.

Bir enstrüman yapımcısı olan Bartolomeo Cristofori 1700'lü yıllarda piyanoyu icat etti. Piyanonun çekiç sistemi bir vuruş yaptıktan sonra tekrar eski konumuna dönecek şekilde tasarlandı. Aslında piyano tarihine bakıldığında teknolojik ilerlemenin önemli bir atılımını yapan Cristofori'nin klavsen üretmesi oldu, dinamik varyasyonlar ile oynamak için klavsen ile yeni bir mekanizma geliştirerek, piyanoyu geliştirmeyi başarmıştır. Daha sonra Cristofori ve onun grubunun dünyayı sarsan keşfinden sonra, ikinci nesil piyanolar ortaya çıktı. Genellikle Mozart dönemi piyanoları adıyla isimlendirildi. Mozart 18.Yüzyılda çok ünlüydü, eserleri her zaman zirvedeydi, Mozart sayesinde piyano yapımları arttı ve satışları artmaya başladı.

1971 yıllarında Mozart vefat ederken Avrupa büyük ölçüde sanat ve müzik yönünden bakış açılırını değiştirdi ve sanayi devrimine geçmişti. Demir doğrama ve çelik teller yaygın olarak Beethoven zamanında kullanılmıştır. Piyano'nun popülerliği yeni vuruş teknikleri, iki renkli tuşları ve daha dayanıklı olan kare ilavesi ile büyüdü ve kısa süre içinde piyano İngiliz ve Amerikan evlerinin bir parçası olarak kabul edilmeye başlandı.Günümüzde piyanolar son derece gelişmiş enstrümanlar haline gelmiştir ve müziğe hevesi olan herkesin öğrenmek istediği bir enstrüman olmayı başarmıştır. 18. yüzyıl ortalarında romantizm severler piyanoyu popüler seçim haline getirdi. Klasik piyano müziği ile solo performanslar yapılmaya başlandı.

Amerika birleşik devletlerinde John Chickering'in piyano üretim şirketinde üretim başlandı ve piyano'nun fiyatı uygun fiyatlara satılmaya başlandı. Bu zaman içerisinde bayanlarında ilgisini çeken piyano ile bayanlarda piyano sanatını öğrenmeye başladı. Eşsiz tarihi ve özel melodik seslere sahip olması sebebi ile piyano, müzik tutkunları arasında popüler bir enstrüman haline geldi. Ayrıca günümüzde yapılan açıklamalara göre erken yaşta piyano çalmaya başlayan çocukların sadece müzikal becerileri değil aynı zamanda akademik, matematik ve dillerinin çok daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

Etiketler: Piyanonun Tarihçesi