Blog

Piyano Eğitiminin Yararları

Posted by | admin | 16-02-2014

Piyano eğitiminde müziğin yanı sıra kazanılan değerlerin bazıları hemen ortaya çıksa da, bazıları ise zamanla ortaya çıkacaktır. Piyano eğitimi, müzik eğitiminin yanı sıra tahmin edemeyeceğiniz kadar fayda sağlamaktadır. Peki bu değerler ve bize kattığı yetenekler nelermiş biraz inceleyelim:

Piyano eğitiminde en başta en önemli fayda olarak, beynimizin iki tarafını da aynı anda çalıştırıyor olmasıdır. Bilimsel olarak gösterilen ve kanıtlanan belgelerle, piyano dersi alan öğrencilerin matematik başarısı ve anlama hızı daha yüksektir. Çok yüksek derecelerde vücudun ve ellerin koordinasyon içerisinde olması gerekir, bu da diğer sanat dallarına yeterlilik sağlayan etkendir. Bir diğer önemli nokta ise ritim'dir, çünkü piyano eğitiminde koordinasyon uyumunu sağlayabilmek için öğrencide ritim duygusu tam anlamıyla gelişmiş olması gerekmektedir. Piyano eğitimi, öğretmen ve öğrenci arasında pek çok tekrardan oluşur. Ders sonunda öğrenci daha iyiye doğru gidebilmek için geliştirmeye çalışır kendini ve böylece evde piyano sesi ile pop kültürüne bir alternatifin var olduğunu gösterilmiş olur. Klasik müzik dinlenilmesi gençlerin ve küçüklerin geleceklerine pencere açar ve yön verir.

Piyano eğitiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta olarak piyano öğretmen seçiminize dikkat etmeniz konusu olduğunu söyleyebiliriz, akademik olarak eğitimi almış ve tamamlamış, müzik eğitiminde başarılı bir diplomaya sahip eğitimcide ciddi hatalar görülmez, fakat alaylı bir öğreticinin çok iyi bir eğitim almış olma ihtimali çok düşüktür ve öğretisi hatalarla dolu olabilir. Yanlış eğitim sonucunda öğrenilen teoriler ve bilgilerin düzeltilmesi, yeni başlayan birinin öğrenmesinden çok daha zor olduğunu unutmayın. Bu durumda yapabileceğiniz şeyin en iyisi diplomaları kontrol edip, resmi ve meb onaylı bir kuruma dahil olan bir eğitimciden ders almayı tercih ederseniz, sizde iyi bir piyanist olarak hayatınıza devam edersiniz.

Etiketler: Piyano Dersi Ankara