Blog

Keman Eğitimi

Posted by | admin | 07-02-2014

İnsan sesi tınısına en çok benzeyen, yakın olan bir tınıya sahiptir ve günümüzde en popüler olan enstrümanlar arasındadır. Orkestra ve solo niteliği ile önemli bir yerde olan yaylı enstrüman, beden koordinasyonuyla, notaları algılayan beyin, keman yayı tutan elin ve notalara basan parmakların dansı gibidir. Kemanlar dört telli olup, yaylı sazlar ailesinin en küçük üyesidir.

Teller kalından inceye doğrudur ve perdesiz bir enstrümandır. Keman yayına arşe denir. Keman eğitimi kişilerin kendini anlatma ve ifade etme yeteneğini geliştirir. Yaratıcı, estetik ve yapıcı bir düşünme kapasitesi oluşturur. Müzik eğitimi ile birlikte disiplin gibi konularda yavaş yavaş aşılanabilir. Öğrenmekte güçlük çeken bireylerin, sıkıntı ve stresini azaltması yine müzikle başarılabilinir. Keman eğitimine başlama yaş aralığı genellikle 6 ile 10 arası olarak tercih edilir. Bunun sebebi olarak ta çocukların gelişim sürecinde paralel olarak keman eğitiminin verilmesidir aslında.

Keman eğitiminde önemli bir bilgi söyleyecek olursak, doğru bir beden oturuşu, yayı ve kemanı paralel ve doğru bir şekilde tutabilme becerisi, bilek, kol, parmakların doğru pozisyonda ve uyumlu olacak şekilde dengede tutabilme becerileri yer alır. Tabi bütün bu konuların yanı sıra keman eğitimi ve öğretiminde öğrenci ve öğretmen ilişkisi öğrenme yolunda çok önemli bir rol oynar. Öğretmenin alanındaki yeterlilik ve başarısı ne kadar iyiyse öğrenciden alınması gereken başarı performansı da doğru orantılı olarak artacaktır. Eğitimin amacı kemanı doğru tekniklerle çalabilmektir. Yay çekme çalışmaları yapılır, klasik batı müziği tekniği ve metotları kullanılır ve bu sayede öğrencinin notaları ve nota değerlerini öğrenerek tek başına seçtiği parçayı çalabilecek seviyeye gelebilmesidir ve kendini geliştirmesidir. Unutmamak gerekir ki yaylı ve perdesiz bir enstrüman olan keman, dikkatli, özenli ve sürekli çalışma gerektirir.

Etiketler: Keman Eğitimi Ankara