ABRSM Sertifika Sınavları

Chopin Müzik ve Sahne Sanatları Merkezi’ nde Ocak ve Nisan aylarında ABRSM(Associated Board of the Royal Schools of Music) sertifika sınavları yapılmaktadır. Bu sertifika programları öğrencilerimizin seviyelerini uluslar arası ölçülerde belirlemek ve belgelemek açısından önemlidir. Eğitimin her dalında olduğunda gibi müzik eğitiminde de sınava hazırlık öğrencilerin motivasyonlarını ve disiplinlerini büyük ölçüde artırmaktadır.

Öğrenci Konserleri

Konserde çalmak bir müzisyenin eğitiminin en yoğunlaştığı andır. Konser sırasında duyulan heyecan, kaygı ve dinleyicilerle kurulan iletişimin geliştiriciliği başka hiçbir ortamda sağlanamaz. Bu tıpkı bir konuşmacının hazırlandıktan sonra kürsüye çıktığı anda “hitap ederek” hazırlandığı konuşmayı yapmasına benzer. Ne kadar iyi hazırlanırsak hazırlanalım, teori ve kültür olarak kendimizi ne kadar geliştirirsek geliştirelim bu birikimi paylaşmak bize her paylaşımda sürpizlerle ve kazanımlarla geri döner. Bir müzisyenin, profesyonel veya amatör, sahneyle tanışması, sahneye alışması ne kadar erken olursa aldığı eğitimle o kadar bütünleşen bir performans kapasitesi sağlar. Başka bir deyişle, sahneyi çaldığı enstrumanın bir parçası olarak görür. Bu sebeple Chopin Müzik ve Sahne Sanatları Merkezi’nde her yıl düzenli olarak öğrencilerimizin öğrendiklerini parçaları seslendirme imkanı buldukları konserler düzenlemekteyiz. Salonumuzda aynı zamanda öğretim üyelerimizin ve misafir sanatçıların da katılabildiği konserler düzenlenmektedir.

Yarışmalar

2004 yılında İstanbul Şube’ miz olan Elif Emre Piyano Merkezi ile birlikte düzenlediğimiz Türkiye Birinci Amatör Piyanistler Yarışması bizler için son yılların en heyecanlı ve şaşırtıcı aktivitesiydi. Bu yarışmaya konservatuara gitmeyen fakat müzik eğitimini hobi olarak sürdüren müzisyenler katıldı. Konserde sahnede çalmak ve yarışmada jüri üyelerine çalmak, çok farklı yaşanan iki durum olabiliyor. Biz, çok küçük yaştaki müzisyenlerin jüriye gösterdikleri tepkinin yetişkin müzisyenlere kıyasla son derece cesur, doğal ve konser psikolojisinden farksız olduğunu gördük. Bu doğallık ve kendiliğindenlik bir yarışma ortamında da muhafaza edildiği zaman, ileride müziği profesyonel veya hobi olarak sürdürmek isteyen bir müzisyen için olağanüstü avantajlı bir silahtır. Bu tür etkinlikler insanları gelecekteki rekabet ortamlarına hazırlar. Birinci Amatör Piyanistler Yarışması’ nda olağanüstü “profesyonel” performanslar şaşırtıcı yeteneklerle karşılaştık.

Teori Dersleri

Teori dersleri enstruman dersinin aksine bireysel yapılmadığı zaman daha verimlidir. Enstruman dersi almakta olan öğrenciler müzikle içten içe bir bağ kurar. Teori derslerine bu bağı oluşturmuş diğer arkadaşlarıyla beraber giderler. Müziğin daha genele uyarlanmış temel kurallarını birlikte öğrenip, müziğin detaylarına hep birlikte şahit olurlar. Teori dersinde performanstan çok ilgi ağırlıkta olduğu için, öğrenme ve algılama tarzları bireysel yapılan enstruman derslerindeki kadar farklılık göstermez.Bireysel Enstruman Dersleri

Enstrüman dersleri Chopin Müzik ve Sahne Sanatları Merkezin’de bireysel olarak yapılmaktadır. Toplu halde yapılan enstruman derslerinde son derece yavaş yol alınır. Enstruman dersleri, öğrencinin anlama tarzı, ilerleme hızı gibi her bir öğrenciye göre değişiklik gösteren ve birebir takip edilmesi gereken konulara içerir.

Bireysel derslerin devamında öğretmen ve öğrenci arasında tanışıklıktan doğan özel bir kolaylık oluşur. Bu öğrenim hızını arttırdığı gibi, diğer sanatlarda da olan usta-çırak ilişkisini öğrenci ve öğretmen için vazgeçilmez kılar. Bireysel dersler öğretmenin ilgisini tek bir öğrenciye yoğunlaşmasına olanak verdiğinden eğitim kalitesini artırmaktadır.

Öğretmen Seçimi

Enstruman derslerinin verimliliği açısından, aynı enstrumanda uzmanlaşmış bir öğretmen tarafından verilmesi son derece önemlidir. Örneğin, bir orkestra şefi yardımcı ders olarak piyano, keman ve bunun gibi enstrumanlarda da eğitim almış olabilir. Aynı şekilde uzmanlığını keman dalında almış veya şan eğitimi görmüş bir müzisyen de piyano veya başka bir enstrumanda da belli bir seviyeye ulaşmış olabilir.

Öğrencinin temellerinin sağlam ve doğru bir şekilde atılması açısından bu temeli enstrumanda uzmanlaşmış bir öğretmenin vermesi uygun olandır.

Tıpkı bütün doktorların sağlık konusunda genel bir bilgiye sahip olması, fakat uzmanlık alanlarının farklı olabilmesi gibi. Bu konuya böyle bir özenle yaklaşmak, hem eğitimin kalitesi, hem de öğrencinin ilerlemesi açısından önemlidir.