Müzik Tarihi

Müzik en eski sanat dallarından biridir, tarih öncesi zamanlarda yağmurun sesinden, suların sesinden, kuşların sesinden, rüzgarın ve kıyıya vuran dalga seslerinden esinlenen ilk insanlar içi boş bir kütüğe deri geçirip vurarak, hayvan bağırsaklarından yapılan ipleri çekerek, kemikleri, boynuzları yada odundan boruları üfleyerek doğadaki sesleri taklit etmeye başladılar.

Müzikoloji'nin ilk olarak "müzik bilimi" anlamındaki kelimenin geçtiği Jahrbuch für musikalische Wissenschaft (1863) adlı eseriyle Friedrich Chrysander tarafından kurulduğu kabul edilir. Kendine ait metotlara sahiptir.

Dünyaya gözlerimizi açmamız ile birlikte annemizin ninnileriyle, bilinçsiz bir şekilde müzikle tanışmış oluruz aslında. Daha sonrasında duyduğumuz şarkıların sözlerini bilmeden yada anlamadan tekrarlayarak ritmini yakalamaya çalışırız. İlkokul çağında flüt, org, piyano gibi gerçek bir müzik aleti çalmaya başlamanın verdiği mutlulukla daha da tanışıklığımız artar müziğe. Müziğin sevinç, korku, keder gibi duygular yansıtma gücünü keşfederiz.

İlk başlarda işaretleşmek, haberleşmek amacıyla kullandıkları bu sesleri sonradan hoşlarına gidecek şekilde düzenleyerek kendi ilkel müziklerini ortaya çıkardılar. Eski zamanlar dinsel törenlerde de kullanılan müzik, günümüzde de ölüm marşları şeklinde görülmeye devam etmektedir

Günümüze kadar gelebilen en eski müzik yazmaları Hindistan'da 3000 yıl öncesinden kalma Veda ilahileridir. Çalınan ve söylenen müzik yapıtlarını yazılabilir hale getirmeyi ilk düşünen ve bunu kısmen de olsa muvaffak olan kişi Boethius (M.S 480-524)’tur. Alman ve İngilizlerin son zamanlarda dahi kullandıkları notalara harf isimi verilen (La) sesiyle başlayan gam bulmuştur. Geriye yalnızca notalara harflerden başka isimler vermek kalmıştı. Bunu da Guido D’arrezzo isimli bir rahip, çocuklara ilahileri daha kolay öğretmek için ”Guido’nun eli” olarak bilinen Latince bir duanın ilk sözlerinden istifade ederek geliştirdiği yolla halletti.

Etiketler : Müzik Tarihi Kursu Ankara, Müzik Tarihi Dersi Çayyolu, Müzik Tarihi Kursu Ümitköy, Müzik Tarihi Dersi Ankara, Müzik Tarihi Kursu Çayyolu.


İLGİLİ YAZILAR


Müzik Eğitimi


Erken yaşlarda verilen müzik eğitiminin önemi çok büyüktür, çocukların büyüme çağlarında, kişiliklerinin yerleşmeye

->> Devamını Oku

Enstrüman Seçimi


Bilindiği üzere enstrüman seçimi oldukça zor bir iştir. Enstrümana yeni başlamış bir kişinin yalnız başına..

->> Devamını Oku